Czym się kierować przy wyborze firan?

Starając się coraz to bardziej zadbać o wygląd naszych pomieszczeń, musimy pamiętać, że to szczegóły pełnią istotną rolę. Jednym z głównych takich dodatków są firany, które pomagają nam wyeksponować urodę pomieszczenia (https://nietylkofiranki.pl/142-firany-i-firanki).

Kupno tak subtelnego dodatku, może nie okazać się najprostsze, ponieważ musimy uwzględnić kilka czynników np. firany na okna w salonie czy sypialni będą zdecydowanie większe niż te przy mniejszych oknach jak w przypadku kuchni.

Sposoby wieszania firan

Jeśli już zdecydujemy się na kupno firan, będziemy musieli wybrać sposób ich wieszania.

Będziemy do tego potrzebować karnisza, jest to drążek wiszący nad oknem, na którym możemy powiesić zasłony lub firany.

Firany możemy też podzielić ze względu na sposób wieszania, nie jest to jedynie sposób montażu, ale również może wpływać na wygodę oraz ich elegancję. Wybierając ozdobę naszego okna, spotkamy się z:

  • firanami montowanymi na szelkach
  • firanami montowanymi na kółkach
  • firanami montowanymi na taśmie marszczącej. 

Przed zakupem istotne jest, abyśmy sprawdzili jaki typ karnisza posiadamy, ponieważ niektóre rodzaje naszych okiennych ozdób wymagają konkretnego rodzaju zawieszenia. Najpopularniejszym ze względu na swą prostotę będzie karnisz drążkowy, ponieważ nadaje się on do większości rodzajów firan oraz zasłon.

Po wybraniu sposobu zawieszenia firan wystarczy tylko wybrać rodzaj karnisza, wyróżniamy głównie:

  • karnisz pojedynczy – służący do jednego rodzaju ozdoby, firan lub zasłon 
  • karnisz podwójny – dzięki niemu możemy ozdobić pomieszczenie, a jednocześnie je zacienić, ponieważ przeznaczony jest on do jednoczesnego zawieszenia firan i zasłon
  • mini karnisz – rzadziej spotykane rozwiązanie, ze względu na rzadkość małych okien. Przeznaczony głównie do zazdrostek

Co jeszcze jest istotne?

Fakt sposób montażu, jak i dobór karnisza są istotnymi aspektami, ale nie są one jedyne.

Firany nie spełniają jedynie funkcji ozdobnej, ale także mogą pomagać w zacienieniu pomieszczenia. Stopień światła jakie będziemy chcieli wpuścić do naszego pomieszczenia, zależy od koloru oraz materiału.

Długość też będzie parametrem, który będzie wymagał zastanowienia. Mamy do wyboru firany, które sięgać będą do połowy okna lub do samej podłogi. Warto pamiętać, że wybór dłuższego wariantu będzie skutkował zakryciem kaloryfera, co może zmniejszyć wykorzystywane przez nas ciepło.

Podsumowanie

Na dobrze dobrane firany składa się dużo czynników, jedne zależą bezpośrednio od nas, inne może wyznaczać nam pomieszczenie. Ważne, aby uwzględnić wszystkie zalety i wady danego rodzaju, w celu konfiguracji zestawu ozdabiającego nasze okno pod siebie, tak aby ich użytkowanie było łatwe i przyjemne.