Jaką długość powinny mieć firany w domu?

Urządzenie salonu lub sypialni jest bardzo często związane z koniecznością powieszenia firan. Tego rodzaju dodatki nadają charakter pomieszczeniom i sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Firany trzeba jednak w odpowiedni sposób dobrać. Należy też obliczyć długość materiału potrzebną na każde okno. Jak to zrobić prawidłowo, aby nie narazić się na zbędne koszty?

Optymalna długość

Podstawowym problemem do rozwiązania jest odpowiedź na pytanie, czy firany powinny sięgać do podłogi, czy tylko do parapetu? Optymalna długość zależy od stylu aranżacji całego pomieszczenia oraz naszych indywidualnych upodobań. Niektórzy stosują firany na całej wysokości okna, sięgające aż do podłogi. Inni decydują się na długość do połowy wysokości okna lub firany opierające się lekko o parapet.

Wiele zależy od względów funkcjonalnych. Jeżeli przedmioty umieszczone pod oknem, dobrym rozwiązaniem jest skrócenie firan tak, aby nie przeszkadzały podczas wykonywania codziennych czynności. Grzejnik pod oknem może powodować nieestetyczne marszczenie się materiału, jeśli firany będą zbyt długie. Trzeba też pamiętać, że firany chłoną zapachy, a krótszy kawałek materiału można wygodniej zdjąć i uprać bez pomocy drugiej osoby.

Odległość od podłogi

Kolejne wątpliwości mogą dotyczyć faktu, czy firany powinny kończyć się nad podłogą, czy jej dotykać? Okno przesłonięte w całości materiałem może tworzyć doskonałą kompozycję, ale należy to robić przede wszystkim w miejscach, w których nic nie zasłania widoczności. Dotyczy to zarówno samego okna, jak i całego miejsca pod nim.

Firany nie powinny kończyć się na wysokości podłogi, lecz należy przewidzieć kilka centymetrów zapasu. Pozwoli to zachować estetyczny sposób układania, a jednocześnie materiał nie będzie się nadmiernie kurzył. Aby dostosować długość do konkretnego okna, trzeba zmierzyć odległość od karnisza do podłogi przy zastosowaniu dokładnej miarki. Pamiętajmy, że w wielu domach ściany nie są idealnie proste, dlatego odległość najlepiej zmierzyć w kilku punktach i obliczyć średnią.

Odległość od grzejnika

Trzeba również pamiętać, że firany nie powinny opierać się o grzejnik ani na nim leżeć. Jeżeli grzejnik wystaje poza obrys okna, najlepiej skrócić długość materiału przeznaczonego na firanę. Można też zadbać o użycie karnisza, który zapewni zachowanie określonego dystansu od ściany. Materiał będzie mógł wtedy swobodnie wisieć i układać się elegancko niezależnie od grzejnika. Można też użyć specjalnych listew, które są montowane bezpośrednio do sufitu w wybranym miejscu. Nie zawsze będzie to jednak możliwe, bo taki sposób montażu zależy od pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.