Jak prać firanki?

Chcesz się pozbyć skutecznie brudu ze swoich firanek i przywrócić ich biel? Pranie tkanin tego typu jest dosyć wymagające z uwagi na materiał delikatny ich wykonania. Aby nieco ułatwić to zadanie, podpowiadamy, w jaki sposób prać firany - Nie tylko firanki w pralce oraz ręcznie.

Pranie firanek w pralce

Białe firanki w naszym domu nie są jedną jedyną ozdobą okna i ochroną przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Działają niczym filtr. Zbierają one wpadające zanieczyszczenia zewnątrz. Nawet otwarcie zwykłe okna i smog przedostający się do wnętrza spowodować mogą, że staną się one nieco bardziej żółte. Tkaniny także chłoną mocno zapachy nieprzyjemne, dym z papierosów, tłuszcz, jak i promienie słoneczne. To wszystko się przekłada na ich wygląd nieestetyczny. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak często powinniśmy prać firanki, aby pięknie się cały czas prezentowały.

Czy pranie firanek w pralce jest rzeczywiście dla nich bezpieczne? Nie ma na to pytanie odpowiedzi prostej. Wszystko nie tylko jest zależne od samego materiału, ale także od wykończenia firanek. Niektórych tkanin w ogóle nie należy moczyć, inne można z kolei prać tylko ręcznie. Zasada podstawowa to kierowanie się wskazówkami na metce. A co, jeśli już dawno ją odcięliśmy? Wówczas pozostają nam dwa wyjścia. Możemy firanki oddać do pralni, aby zostały wyczyszczone profesjonalnie, czy też traktować je w niezwykle delikatny sposób.

Pranie bezpieczne firanek


Chociaż pranie firanek się odbywa o wiele rzadziej, niż czyszczenie pościeli czy też ubrań, należy wiedzieć, jak prać firanki, aby nie zniszczyć ich. Często one są zrobione z materiału delikatnego oraz w dodatku zdobionego, co zwiększa ich podatność na wszelkie uszkodzenia – wymagają traktowania specjalnego. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy wyprać swoje ulubione firanki w pralce, wybierzmy ręczne czyszczenie. Jest ono w przypadku haftowanych firanek obowiązkowe, których elementy drobne mogłyby ulec pewnemu zniekształceniu, czy też całkowitemu zniszczeniu w bębnie automatycznej pralki.

A jak prać firanki, które są wykonane z tiulu, lnu oraz bawełny? Tworzywa te lepiej będzie trzymać z dala od pralki. Aby móc zachować ich fakturę, to postawmy na ręczne czyszczenie. W tymże celu przygotujmy sporą misę, a następnie nalejmy do niej ciepłej, ale w żadnym wypadku niegorącej wody z mydłem. Musimy poczekać, aż środek się rozpuści, po czym zanurzmy ostrożnie firanki w tymże roztworze.

Na pewno wskazówki te będą pomocne dla osób, które zaczynają swoją przygodę z praniem firanek.